Сектор освіти Сквирської РДА

Вшануємо пам’ять загиблих в роки Голодомору 1932-1933 років

Щороку в четверту суботу листопада світ вшановує пам’ять загиблих в роки Голодомору 1932-1933 років. Цей день пам'яті – унікальна нагода всім: дітям, батькам, політикам, громадським діячам…, замислитися над цією трагедією, над геноцидом українського народу.

Дуже важко учням повністю зрозуміти жахи і жорстокості, які супроводжували Голодомор. І справа не в тому, – чи вони (чи навіть ми) зрозуміємо ці жахіття. Справа в тому, що нашим обов'язком,  є зробити все, щоб наші вихованці свідомо та переконливо пом'янули пам'ять невинних жертв Голодомору 1932-33 рр.

Діти мусять знати, що:

 • під час Голодомору люди помирали з голоду тому, що у них насильно було відібрано всі запаси їжі;
 • після Голодомору влада Радянського Союзу заперечувала масове вимирання людей тієї страшної зими 1932-1933 років;
 • Голодомор був задуманий для винищення українського народу.

Результатами будь - яких навчально-виховних діяльностей у школі має бути відчуття у дітей, вчителів та батьків обов'язку пом'янути невинних жертв, заморених, штучно створеним у 1932-1933 роках на території України, Голодомором, у четверту суботу листопада, запаливши Свічку пам'яті.

Навчання про Голодомор мусить  включати використання сучасних технологій.

 • Ми не можемо дітям читати наукові доповіді.
 • Ми не можемо дітям показувати страшні фільми.
 • Ми не можемо вимагати в дітей заучувати статистику та факти.

Максимальне засвоєння навчального та виховного матеріалу відбудеться, коли технології навчання використовують – як слухові і зорові, так і кінестетичні (рухові) форми діяльності.

Традиційно, таку діяльність використовується на уроках художньо-естетичного циклу, предметів – музичне та образотворче мистецтво, фізична культура та трудове навчання.

І тому, тему Голодомору треба інтегрувати в різні предмети під час навчального процесу.

Форми роботи:

Незабудки пам'яті – доступний символ Голодомору для дітей

Пропонуємо використати символ «Незабудки пам'яті» з учнями молодшої та базової школи. Разом з учнями виконайте аплікацію синьо-жовтої незабудки з паперу, тканини, інших природніх, чи синтетичних матеріалів в пам'ять жертв Голодомору.

 

Свічка пам'яті – ще один символ до Дня пам'яті жертв Голодомору

Свічка пам'яті за жертвами Голодомору запалюється о 16:00 годині в четверту суботу листопада й супроводжується хвилиною мовчання. Всесвітня акція «Запали свічку пам'яті» єднає всіх людей світу в пам'ять про жертв Голодомору 1932-33 років – геноциду українського народу.

Поминальні акції в День пам'яті жертв Голодомору відбуваються біля пам'ятних знаків, на площах, у церквах по цілому світу. Потім всі бажаючі можуть запалити Свічку пам'яті у домашньому вікні.

На жаль, є небезпечною «традиція» в школах України – в п'ятницю, в переддень офіційного відзначення, давати дітям свічки й запалювати їх у школі, адже це не виконує поставленої навчально-виховної мети.

 Метою в школі є підготувати дітей та учнів не забути в День пам'яті жертв Голодомору запалити свічку вдома з батьками, бабусями й дідусями, родичами.

Вірші до Дня пам'яті жертв Голодомору

Ми пропонуємо застосувати технологію денного вірша з учнями. Проте, слід пам’ятати, що відбираючи вірші, необхідно врахувати психологічні особливості дітей у класі.

Музика про Голодомор в день пам'яті

Музика є інструментом для навчання, в тому числі і про Голодомор.

Найбільш відома та широко використовувана мелодія для вшанування пам'яті жертв Голодомору – це «Мелодія Скорика», написана сучасним українським композитором Мирославом Скориком.

Інтерактивні методи навчання на уроках пам'яті жертв Голодомору

Тема “Пам’ять жертв Голодомору 1932-33 років” болісна та потенційно травматична. Інтерактивні форми діяльності надають учням механізм поділитися та подолати негативні емоції, які виникають під час отримання тривожної та хвилюючої інформації.

Коли діти та учні взаємодіють однин з одним, обмінюючись ідеями та досвідом, вони стають віртуальними учасниками болісного та тяжкого минулого свого народу.

Тематичний День Голодомору у школі

Тематичний день у школі – це коли всі уроки та виховні заходи протягом одного навчального дня присвячені одній темі.

Під час тематичного дня все, що діти читають, слухають, обговорюють, осмислюють, представляють, малюють, співають відбувається на основі матеріалів, які мають чітко означену навчально-виховну мету, результатом якої є відчуття обов'язку вшанувати пам'ять жертв Голодомору 1932-33 років в Україні, запаливши Свічку пам'яті.

«…такі теми, як Голодомор повинні наскрізно увійти у навчання українських школярів, для цього не потрібно створювати окремий предмет – потрібно інтегрувати ці теми для вивчення дітьми історії, української мови, читання тощо. «Тема Голодомору зараз у нас асоціюється з куском депресивної інформації, а насправді – це тема, яка будує, яка розвиває те, що ми називаємо соціальні та громадянські компетентності, пошану до почуття гідності кожної людини…»

Лілія Гриневич, Міністр МОН, Всеукраїнський методичний семінар для освітян «Нова українська школа: навчання / знання про Голодомор, 10 вересня 2016р.

 

Лінійка про Голодомор у школі

У школах України вже давно учителі та учні поминають жертв Голодомору.

На жаль, така лінійка часто зводиться до виголошення заучених віршів та читання рефератів, в яких наголошуються всі жахіття, які мали місце тієї страшної зими 1932-1933-их років.

Пропонуємо інший сценарій лінійки.

Виготовляється панно темного кольору великих розмірів, яке своїми обрисами нагадує картографічну територію України та символізує трагічні події Голодомору 1932-1933 років в Україні. Панно виготовляється так, щоб до нього за допомогою шпильки можна прикріпити символічну квітку – незабудку»…

Під час уроків трудового навчання, образотворчого мистецтва, виховних годин кожен учень може виготовити незабудку з цупкого паперу. Усі учні разом з класним керівником матимуть можливість власноручно прикріпити виготовлені квітки.

Під час проведення акції забезпечте скорботний музичний супровід

Навіть упродовж декількох тижнів це панно, на якому зображена контурна карта України та прикріплені власноруч дітьми незабудки, може стояти в фойє школи, щоб всі, батьки та гості школи могли зупинитися та пом'янути жертв Голодомору.

Для організації та проведення заходів із вшанування пам’яті загиблих в роки Голодомору 1932-1933 пропонуємо інформаційно-методичні матеріали Українського інституту національної пам’яті.

МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ

УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ

ДО 85-ИХ РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ: ПАМ’ЯТІ ТИХ, ХТО ЧИНИВ СПРОТИВ ГЕНОЦИДУ

 

Український інститут національної пам’яті звертається до української громадськості, медіа, освітніх закладів в належний спосіб вшанувати 81-ші роковини та пам’ять про жертви Голодомору 1932-33 років. З цією метою науковці розробили методичні матеріали, які просять враховувати при висвітленні заходів у зв’язку із роковинами геноциду Українського народу.

І.  Ключові повідомлення пам’ятних заходів

ІІ. День Пам’яті 25 листопада 2017 року

ІІІ. Історична довідка

ІV. Перелік документальних фільмів, деяких наукових та науково-популярних публікацій, спеціалізованих інтернет-ресурсів і окремих публікацій, присвячених тематиці Голодомору

V. Перелік вітчизняних науковців, що спеціалізуються на тематиці Голодомору і селянського спротиву репресивній політиці комуністичного режиму щодо селянства

 

І. Ключові повідомлення пам’ятних заходів

Загальним гаслом днів вшанування жертв Голодомору в Україні є  “Пам'ять єднає”.  Поруч з цим, традиційно щороку жалобні заходи присвячуються окремій темі (попередні роки: “Діти-жертви Голодомору”, “Доброчинці в роки геноциду”). Цього року Український інститут національної пам’яті приєднується до ініціатив Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ‘32-33 років в Україні  і рекомендує під час заходів із вшанування пам’яті жертв Голодомору приділити особливу увагу спротиву, який українське селянство чинило сталінському терору і геноциду. Тому як  ключові повідомлення комеморативних заходів пропонуються наступні:

 • Геноциду українців передували 5 000 повстань
 • Голодом вбивали нашу свободу
 • Не підкорені голодом у ‘33-му – непереможні сьогодні!
 • Вижили 1933-го. Вистояли 2017-го. Переможемо завтра!
 • Ми пам’ятаємо наших убитих

Для інформаційного наповнення ключових повідомлень фактичним матеріалом  Український інститут національної пам'яті  підготував фотодокументальну виставку “Спротив геноциду”, в якій на базі матеріалів із раніше недоступних архівів розповідається про антирадянські повстання в Україні 1930-1932 років. З матеріалами виставки можна ознайомитися на сайті Інституту www.memory.gov.ua.

           До Тижня пам’яті 17-22 листопада 2017 року розроблено плакати, аудіо та відео-ролики як соціальну рекламу із закликом запалити свічку пам’яті увечері 25 листопада та прийти до Національного меморіалу жертв Голодомору у Києві та пам’ятних знаків у містах та селах країни. Ці матеріали можна завантажити на сайті УІНП www.memory.gov.ua або Громадського комітету вшанування пам’яті жертв Голодомору holodomor33.org.ua

 

ІІ. День пам’яті 22 листопада 2017 року:

25 листопада – четверта субота місяця – є Днем пам’яті жертв голодоморів. У цей день Україна і світ вшановують вбитих голодом під час геноциду 1932 – 1933 років.

На їх вшанування о 16.00 оголошується Національна хвилина мовчання в пам’ять жертв Голодомору, після якої розпочинається Акція «Запали свічку пам’яті».

У Києві заходи розпочнуться 22.11 о 15:00 біля Національного меморіалу Голодомору, де о 15:30 пройде панахида за участі традиційних українських церков, Президента України, членів Уряду, громадськості.

На вшанування пам’яті усіх загиблих в роки Голодомору в Україні запалюють свічки. Свічки запалюють біля меморіалів і пам’ятників жертвам Голодомору, на центральних площах і вулицях населених пунктів, а також на підвіконнях осель.

У цей день за участі громадськості, представників державної влади та самоврядування заплановано покладання квітів, вінків та традиційних для цього дня композицій з колосків та калини до  місць поховань жертв Голодомору та пам’ятних знаків, виставки, концерти-реквієми та поминальні служби за померлими від голоду.

Закликаємо українські теле- та радіо- канали внести зміни до своїх програм у День пам’яті 25 листопада, обмеживши розважальні програми, та розмістити у ефірі знак пам’яті жертв Голодомору або зображення свічки.

 

ІІІ. Історична довідка.

Голодомор – масовий штучно організований голод, влаштований комуністичним режимом шляхом насильного вилучення продовольчих запасів в селян, яке поєднувалось із широкими репресіями проти різних верств населення. Голодом було вбито мільйони людських життів. Страшні обставини злочину унеможливлюють встановлення точної кількості смертей невинних людей та вичерпного поіменного списку жертв. За підрахунками, проведеними Інститутом демографії та соціальних досліджень НАН України, в Україні внаслідок Голодомору 1932 – 1933 років загинуло 3 млн. 941 тис. осіб.  Непрямі втрати (дефіцит народжень) внаслідок Голодомору в Україні в 1932–1934 роках досягають 1 млн. 122 тис. осіб.

 

Опір геноциду

Комуністичний режим розглядав українську культурну еліту  та економічно незалежне і національно свідоме селянство як реальну загрозу свого існування. Тому від самих початків становлення радянської влади спрямовував проти них спеціальну репресивну політику.

Перехід наприкінці 1920-их років до форсованої індустралізації та суцільної колективізації викликав невдоволення населення в різних регіонах СРСР. Найбільш активний спротив проявився в Україні, що мала досвід власної державності у 1917–1921 рр. Центром опору більшовицькій політиці стало українське село.

У 1930 році в Україні відбулось понад 4 тис. масових протестних виступів у яких взяли участь за оцінками дослідників біля 1,2 млн. осіб. Виступи були стихійними та розрізненими, їх порівняно швидко придушували добре озброєні і підготовлені війська, але масштаб опору змусив призупити колективізацію.

Хлібозаготівельна кампанія 1931 року та голод, який охопив Україну весною 1932 року, загострив антикомуністичні настрої в українському суспільстві. За перші 7 місяців 1932 року органи ҐПУ (главное политическое управление) зафіксували в УССР понад 900 масових протестних виступів, що становило понад 56 % усіх антивладних виступів в СССР за цей час. У першій половині 1932 р. з колгоспів в Україні вийшли 41 200 селянських господарств. Незважаючи на  тиск партійних і державних органів, біля 500 сільських рад в Україні відмовлялись приймати нереальні плани хлібозаготівель.

І в 1932, і в 1933 роках у різних регіонах України режим змушений був придушувати масові виступи – «волинки» – які ставали відчайдушними спробами доведених до межі голоду українських селян не стільки відстояти свої права, як просто вижити. Голодуючі селяни опиралися вивезенню хліба в рахунок заготівель, нападали на зерносховища, комори спиртзаводів чи винокурень, де зберігалось, часто просто під відкритим небом, відібране у селян зерно. Водночас, серед колгоспного селянства у 1932 році набув поширення такий метод протесту як невихід на роботу. В обстежених ҐПУ 150 колгоспах, де відбувалися виходи з колективів, не виходило на роботу від 30 до 70 % колгоспників.

З посиленням хлібозаготівельного свавілля та викликаного ним голоду, почастішали терористичні акти, вчинені селянами. За оцінками дослідників, у 1932 р. в українському селі було здійснено понад 1000 актів збройного спротиву режиму.

Цей стихійний спротив і став основою звинувачень в наявної антикомуністичного підпілля і підготовки на весну 1933 року повстання в Україні, які були використані окупаційною владою як виправдання вбивства голодом.

Врешті вияви збройного чи мирного протесту селян було придушено жорстокою репресивною машиною. Організований комуністичним режимом Голодомор став геноцидом, що завдав непоправних втрат українському народу, наслідки яких відчутні до сьогодні.

 

ІV. Перелік документальних та художніх фільмів, основних наукових та науково-популярних публікацій, спеціалізованих інтернет-ресурсів, присвячених тематиці Голодомору

 

Фільми про Голодомор

 

1.«Жнива розпачу», 1983, д/ф, автори Святослав Новицький і Юрій Луговий, Канада.

2. «Під знаком біди», 1990, д/ф, режисер К. Крайній, автор сценарію Ю. Черниченко, «Київнаукфільм», НКУ.

3. «Голод-33», 1991, худ. фільм за мотивами роману Василя Барки «Жовтий князь»,  режисер Олесь Янчук , оператори Василь Бородін, Михайло Кретов, сценаристи: Василь Барка, Сергій Дяченко, Лесь Танюк , к/ст. ім.Довженка.

4. «Українська ніч 33-го», 1993 – 1998, д/ф, I – IV част. ("Страх", "Жах", "Гільйотина", "Справа Грушевського"), режисер В. Георгієнко, автори сценарію В. Георгієнко, Л. Мужук, «Укртелефільм».

5. «Час темряви»,  2003, режисер Сергій Дудка, «Укртелефільм».

6. «33-й, свідчення очевидців», 2005, д/ф, режисер Микола Лактіонов-Стезенко.

7. Голодомор. Україна, ХХ століття: Технологія геноциду, 2005, д/ф, режисер Віктор Дерюгін, автор сценарію Андрій Данильченко, Фонд «Україна 3000» спільно із Національною телекомпанією України.

8. «Собор на крові», 2006, д/ф, режисер Ігор Кобрин, автори сценарію Ігор Кобрин, Євген Шафранський, телеканал «1+1».

9. «Свіча Джеймса Ернеста Мейса», 2007, д/ф, режисер Наталія Сущева, автор сценарію Ігор Каблак.

10.  «Хлібна гільйотина», 2008, Документальний фільм. Автор сценарію і режисер Ігор Кобрін.

11.  «Живі», 2008, режисер Сергій Буковський, автори сценарію Сергій Буковський, Сергій Тримбач, Вікторія Бондар, Євгенія Кравчук, оператор Володимир Кукоренчук.

12.  «Жорна», 2008, автор сценарію та режисер Ганна Гін, оператор-постановник Ігор Лукашов «МедіаПорт», Харків.

13.  «Закляття безпам’ятства. Голодомор 1932-33 рр. на Луганщині», 2008, док.-публ. фільм, автор сценарію та режисер – журналіст Олександр Крамаренко, оператор – Олексій Мовсесян.

 

Найбільш важливі книжкові публікації

 

Збірники документів:

 1. Український хліб на експорт: 1932 – 1933. — К.: ПП Сергійчук М. І., 2006. - 432 с.
 2. Голодомор 1932-1933 років в Україні: документи і матеріали / Упоряд. Р.Я. Пиріг; НАН України. Ін-т історії України. — К.: Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2007. — 1128 с.
 3. Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932-1933 років в Україні в документах ГПУ-НКВД. – К.: ВД «Стилос», 2007. — 604 с.
 4. «Листи з Харкова»: Голод в Україні та на Північному Кавказі в повідомленнях італійських дипломатів, 1932–1933 / Упор. А. Граціозі. — Харків: Фоліо, 2007. — 256с.

 

Історичні дослідження,

5.Командири великого голоду. Поїздки В. Молотова і Л. Кагановича в Україну та на Північний Кавказ 1932 – 1933рр. / За ред. В. Васильєва, Ю. Шаповала— К.: Генеза, 2001— 399 с.

6.Роберт Конквест. Жнива скорботи. Радянська колективізація і Голодомор. / Пер. з англ. Н. Волошинович, З. Корабліної, В. Новак; Літ. Опрацювання А. Криштальського. — Луцьк: ВМА «Терен», 2007. — 456 с.

7.Борисенко В.К. Свіча пам’яті: усна історія про геноцид українців у 1932-1933 роках. — К.: ВД «Стилос», 2007. — 288 с.

8.Кульчицький С.В. Голод 1932-1933 років на Україні як геноцид: мовою документів, очима істориків/ С.В. Кульчицький. — К.: Наш час, 2008. — 239 с.  

9.Рафаель Лемкін. Радянський геноцид в Україні (стаття 28 мовами) / Редактор Роман Сербин, упорядник Олеся Стасюк. — К.: Майстерня книги, 2009. — 208 с. 

10.Даниленко В. Павлоградське повстання 1930. Документи і матеріали. – Київ, К.: Український письменник, 2009.

 

Правова оцінка Голодомору

11.Василенко В. Голодомор 1932 – 1933 років в Україні як злочин геноциду: правова оцінка— К.: Вид. імені Олени Теліги, 2009. — 48 с.

12.Захаров Є. Чи можна кваліфікувати Голодомор 1932 – 1933 років в Україні та на Кубані як геноцид? — Х.: Права людини, 2008. — 48 с. http://www.golodomor.kharkov.ua/pub.php

 

Окремі науково-популярні публікації

13.Тімоті Снайдер. Голод у СРСР. Уривок із книжки «Криваві Землі. Європа між Гітлером та Сталіном»

14.Доброчинці. Ці люди допомогли іншим вижити в роки Голодомору

15.10 фактів про Голодомор. Коротка інформація української служби ВВС

16.Олеся Стасюк. Доноси, самогон і байдужість до майна: як Голодомор змінив життєвий уклад села

17.Ігор Сюндюков. Щоденники свідків Голодомору 1932-1933 як унікальне історичне джерело

 

Спеціалізовані  інтернент ресурси :

18.Електронний архів Голодомору: зведений реєстр архівних документів

19.Спеціальний проект сайту «Історична правда» - «Голодомор 1932-1933»

20.Сайт Голодомор 1932-1933 Харківська область

21. Розділ, присвячений Голодомору на сайті Президента України

22.Голодомор 1932-1933 рр. Опис колекції документів ГДА Служби безпеки України на офіційному сайті СБУ

23.Сайт Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду ‘32-33 років в Україні

24.Електронний архів визвольного руху

 

V. Перелік вітчизняних науковців, що спеціалізуються на тематиці Голодомору і селянського спротиву репресивній політиці комуністичного режиму щодо селянства

 

Володимир Василенко, правознавець-міжнародник, заслужений юрист України, Надзвичайний і Повноважний Посол України, доктор юридичних наук, професор, Києво-Могилянська академія

Людмила Гриневич, доктор історичник наук, Інститут історії України НАН України

Ганна Капустян, доктор історичних наук, Кременчуцький національний університет імені М. Остроградського

Станіслав Кульчицький, доктор історичник наук, Інститут історії України НАН України

Ніна Лапчинська, краєзнавець, редактор сайту «Голодомор 1932 – 1933 років. Харківська область»

Василь Марочко, доктор історичник наук, Інститут історії України НАН України

Богдан Патриляк, кандидат історичних наук, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка

Володимир Сергійчук, доктор історичних наук, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка

Олеся Стасюк, кандидат історичних наук, виконавчий секретар Громадського комітету вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років в Україні

Володимир Тиліщак, кандидат історичних наук, Український інститут національної пам’яті

Юрій Шаповал, доктор історичних наук, директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво»

Олександр Штоквиш, кандидат філософських наук, Український інститут національної пам’яті

 

Контакти істориків для запрошення на ефіри, коментарі та консультації можна отримати в Українському інституті національної пам'яті:

uinp@memory.gov.ua

 

044 2531563  

Оксана Полтавець

 

 « повернутися до списку новин